VILMAR SA — dosare în instanță
Numele VILMAR SA apare în 75 dosare publice la 8 instanțe; ultima activitate: 11 octombrie 2026.
- Dosare publice
- 75
- Instanțe
- 8
- Primul dosar
- 31 iulie 2017
- Ultima activitate
- 11 octombrie 2026
- Rol dominant
- Pârât — 47 din 75 dosare cu calitate cunoscută (63%)
Din registrul firmelor (CUI 2989503)
- CUI
- 2989503
- Denumire
- VILMAR SA
- Formă juridică
- societate pe acțiuni
- Număr de înmatriculare
- J|38|1525|1991
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 19.12.1991
- Sediu
- INDUSTRIILOR, nr. 10, Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea
- Activități autorizate (CAEN)
- 2420 Producția de tuburi, țevi, profile tubulare și accesorii pentru acestea, din oțel · rev. 3
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice · rev. 3
- 2540 Fabricarea produselor metalice obținute prin deformare plastică; metalurgia pulberilor · rev. 3
- 2551 Acoperirea metalelor · rev. 3
- 2552 Tratamente termice ale metalelor · rev. 3
- 2553 Operațiuni de mecanică generală · rev. 3
Arată toate (14)
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse · rev. 3
- 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice · rev. 3
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat · rev. 3
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri · rev. 3
- 5224 Manipulări · rev. 3
- 5225 Activități de servicii logistice pentru transporturi · rev. 3
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea · rev. 3
- 7120 Activități de testări și analize tehnice · rev. 3
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- nu
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 11.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- INREGISTRAT
Financiar
Financiar · 2015–2024 · 10 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2024, față de 2023.
În 2024, cifra de afaceri netă a fost 185.239.676 lei (+44% față de 2023).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 219,7 mil. lei · 2024 185,2 mil. lei · maxim 2015 219,7 mil. lei · minim 2020 93,1 mil. lei.
Rezultat net (lei): 2015 466,4 mii lei · 2024 21 mil. lei · maxim 2024 21 mil. lei · minim 2020 −21,8 mil. lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 366 · 2024 170 · maxim 2016 368 · minim 2023 160.
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | ||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 185.239.676 lei | 129.006.383 lei | 123.259.554 lei | 106.665.071 lei | 93.135.641 lei | 131.693.863 lei | 150.109.554 lei | 196.287.379 lei | 202.080.791 lei | 219.738.011 lei |
| Venituri totale | 170.691.831 lei | 151.550.442 lei | 113.873.790 lei | 122.781.291 lei | 95.414.968 lei | 124.363.607 lei | 157.076.839 lei | 206.133.942 lei | 197.176.236 lei | 231.378.586 lei |
| Cheltuieli totale | 148.955.920 lei | 140.111.183 lei | 127.845.347 lei | 130.928.546 lei | 117.186.515 lei | 134.207.969 lei | 166.788.436 lei | 193.238.023 lei | 183.996.147 lei | 228.186.712 lei |
| Rezultat | ||||||||||
| Profit net | 20.996.315 lei | 11.439.259 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 11.448.348 lei | 12.493.004 lei | 466.412 lei |
| Pierdere netă | 0 lei | 0 lei | 13.971.557 lei | 8.147.255 lei | 21.771.547 lei | 9.844.362 lei | 9.711.597 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Rezultat net | 20.996.315 lei | 11.439.259 lei | -13.971.557 lei | -8.147.255 lei | -21.771.547 lei | -9.844.362 lei | -9.711.597 lei | 11.448.348 lei | 12.493.004 lei | 466.412 lei |
| Bilanț | ||||||||||
| Active totale | 157.983.326 lei | 128.873.747 lei | 111.316.070 lei | 148.727.411 lei | 153.316.046 lei | 169.809.309 lei | 207.858.559 lei | 231.243.731 lei | 209.846.494 lei | 217.455.907 lei |
| Datorii | 58.440.863 lei | 56.986.306 lei | 51.993.642 lei | 74.348.492 lei | 68.580.484 lei | 64.015.951 lei | 89.286.578 lei | 55.828.946 lei | 45.139.200 lei | 65.299.348 lei |
| Capitaluri proprii | 91.827.566 lei | 70.831.251 lei | 58.165.743 lei | 72.137.300 lei | 82.757.414 lei | 104.528.961 lei | 114.373.323 lei | 174.342.919 lei | 162.894.571 lei | 150.401.567 lei |
| Oameni | ||||||||||
| Număr mediu de salariați | 170 | 160 | 163 | 181 | 217 | 270 | 301 | 349 | 368 | 366 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Calitate procesuală
- Pârât: 47
- Creditor: 9
- Intimat Pârât: 9
- Apelant Pârât: 6
- Apelant: 1
- Apelant reclamant: 1
- Intimat: 1
- Reclamant: 1
Categorii de dosare
- Litigii de muncă: 59
- Insolvență: 9
- Litigii cu profesioniștii: 5
- Asigurări sociale: 2
Stadii procesuale
- Fond: 57
- Apel: 18
Dosare pe ani
- 2017: 1
- 2020: 1
- 2021: 2
- 2022: 3
- 2023: 26
- 2024: 23
- 2025: 7
- 2026: 12
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 75 dosare analizate.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 490/90/2026 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Apelant Pârât |
| 2888/90/2025 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 291/90/2026 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 420/90/2026 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 914/90/2021 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 2640/90/2021 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 1330/90/2022 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 4023/90/2021 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 1328/90/2022 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Apelant Pârât |
| 812/90/2022 | Curtea de Apel Pitești | Litigii cu profesioniștii | Apel | Intimat Pârât |
| 880/90/2022 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 3648/90/2020 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Apelant Pârât |
| 2051/90/2022 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Apelant Pârât |
| 4047/90/2021 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Apelant Pârât |
| 812/90/2022** | Curtea de Apel Pitești | Litigii cu profesioniștii | Apel | Intimat Pârât |
| 3713/90/2024 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 4023/90/2021/a1 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 1955/90/2025 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 2242/90/2025 | Curtea de Apel Pitești | Asigurări sociale | Apel | Intimat |
| 14817/288/2024 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Apelant Pârât |
| 2000/90/2025 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 276/45/2024 | Curtea de Apel Iași | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 45741/3/2024 | Curtea de Apel București | Litigii cu profesioniștii | Apel | Apelant reclamant |
| 2762/90/2026 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 2751/90/2026 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 2752/90/2026 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 840/299/2023 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Litigii cu profesioniștii | Fond | Reclamant |
| 402/90/2022 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 1580/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 937/90/2025 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 12358/299/2022 | Tribunalul București | Litigii cu profesioniștii | Apel | Apelant |
| 3516/99/2020/a17 | Tribunalul Iași | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3516/99/2020 | Tribunalul Iași | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1625/96/2017 | Tribunalul Harghita | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3091/90/2022 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 3773/90/2024 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 3516/99/2020/a16 | Tribunalul Iași | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3516/99/2020/a15 | Tribunalul Iași | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3516/99/2020/a19 | Tribunalul Iași | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3516/99/2020/a18 | Tribunalul Iași | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3516/99/2020/a20 | Tribunalul Iași | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 4222/90/2022 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 583/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 1443/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 1514/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 2069/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 2215/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 2332/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 2214/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 2528/90/2023 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare VILMAR SA?
VILMAR SA apare în 75 dosare publice la 8 instanțe; ultima activitate: 11 octombrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des VILMAR SA?
Cel mai des la Tribunalul Vâlcea (47), Curtea de Apel Pitești (16) și Tribunalul Iași (7).
În ce calitate apare cel mai des VILMAR SA?
Cel mai des ca pârât (47 din 75 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia litigii de muncă (59 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă pârât, creditor, intimat, apelant și reclamant?
Pârât: persoana împotriva căreia s-a formulat o cerere de chemare în judecată. Creditor: persoana care are o creanță, adică dreptul de a cere o prestație de la altă persoană; în insolvență, cel care are o creanță asupra debitorului. Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs). Apelant: partea care a declarat apel împotriva unei hotărâri. Reclamant: persoana care a formulat cererea de chemare în judecată.
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro. Datele acestei pagini au fost calculate la 12 octombrie 2026.