MERCOM SA — dosare în instanță
Numele MERCOM SA apare în 4 dosare publice la 3 instanțe; ultima activitate: 06 octombrie 2026.
- Dosare publice
- 4
- Instanțe
- 3
- Primul dosar
- 26 octombrie 2010
- Ultima activitate
- 06 octombrie 2026
- Rol dominant
- Creditor — 3 din 4 dosare cu calitate cunoscută (75%)
Din registrul firmelor (CUI 969577)
- CUI
- 969577
- Denumire
- MERCOM SA
- Formă juridică
- societate pe acțiuni
- Număr de înmatriculare
- J|04|17|1991
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 04.01.1991
- Sediu
- SIRETU, Sat Siretu, Comuna Săucești, Bacău
- Activități autorizate (CAEN)
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne · rev. 3
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · rev. 3
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- da
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 30.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- INREGISTRAT
Financiar
Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.
În 2025, cifra de afaceri netă a fost 564.215 lei (+2% față de 2024).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 1,7 mil. lei · 2025 564,2 mii lei · maxim 2015 1,7 mil. lei · minim 2017 428,8 mii lei.
Rezultat net (lei): 2015 −189,2 mii lei · 2025 133,7 mii lei · maxim 2019 354 mii lei · minim 2016 −347,5 mii lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 12 · 2025 2 · maxim 2016 16 · minim 2021 2.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | |||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 564.215 lei | 552.299 lei | 529.564 lei | 535.732 lei | 509.647 lei | 491.325 lei | 482.072 lei | 457.676 lei | 428.822 lei | 1.023.402 lei | 1.720.785 lei |
| Venituri totale | 564.215 lei | 606.921 lei | 536.278 lei | 551.792 lei | 516.359 lei | 614.204 lei | 907.754 lei | 602.567 lei | 2.202.916 lei | 1.277.102 lei | 2.182.381 lei |
| Cheltuieli totale | 404.093 lei | 502.575 lei | 493.586 lei | 500.403 lei | 478.569 lei | 477.294 lei | 544.690 lei | 653.410 lei | 1.991.632 lei | 1.624.565 lei | 2.371.612 lei |
| Rezultat | |||||||||||
| Profit net | 133.668 lei | 87.347 lei | 37.371 lei | 46.124 lei | 32.987 lei | 131.019 lei | 353.986 lei | 0 lei | 211.284 lei | 0 lei | 0 lei |
| Pierdere netă | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 56.099 lei | 0 lei | 347.463 lei | 189.231 lei |
| Rezultat net | 133.668 lei | 87.347 lei | 37.371 lei | 46.124 lei | 32.987 lei | 131.019 lei | 353.986 lei | -56.099 lei | 211.284 lei | -347.463 lei | -189.231 lei |
| Bilanț | |||||||||||
| Active totale | 4.187.090 lei | 4.291.675 lei | 4.395.052 lei | 4.517.910 lei | 4.705.316 lei | 5.481.865 lei | 5.496.951 lei | 3.202.903 lei | 3.261.887 lei | 3.497.600 lei | 2.117.555 lei |
| Datorii | 671.068 lei | 604.273 lei | 607.386 lei | 610.834 lei | 662.077 lei | 1.347.306 lei | 1.343.412 lei | 1.335.351 lei | 1.337.009 lei | 1.604.007 lei | 1.987.921 lei |
| Capitaluri proprii | 3.516.022 lei | 3.687.402 lei | 3.787.666 lei | 3.900.364 lei | 4.036.527 lei | 4.134.559 lei | 4.153.539 lei | 1.867.552 lei | 1.924.878 lei | 1.893.593 lei | 129.634 lei |
| Oameni | |||||||||||
| Număr mediu de salariați | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 4 | 4 | 7 | 16 | 12 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Unde se judecă — 3 instanțe în 2 județe
Cele mai multe la Tribunalul Bacău (2 · 50%), apoi Curtea de Apel Bacău (1) și Tribunalul Arad (1).
| Instanță | Județ | Grad | Dosare |
|---|---|---|---|
| Tribunalul Bacău | Bacău | Tribunal | 2 |
| Curtea de Apel Bacău | Bacău | Curte de apel | 1 |
| Tribunalul Arad | Arad | Tribunal | 1 |
Calitate procesuală
- Creditor: 3
- Intimat: 1
Categorii de dosare
- Insolvență: 3
- Litigii cu profesioniștii: 1
Stadii procesuale
- Fond: 3
- Recurs: 1
Dosare pe ani
- 2010: 1
- 2019: 1
- 2025: 1
- 2026: 1
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 4 dosare analizate.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 182/110/2019/a22 | Tribunalul Bacău | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 109/32/2016/a2 | Curtea de Apel Bacău | Litigii cu profesioniștii | Recurs | Intimat |
| 7074/108/2010* | Tribunalul Arad | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 182/110/2019 | Tribunalul Bacău | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare MERCOM SA?
MERCOM SA apare în 4 dosare publice la 3 instanțe; ultima activitate: 06 octombrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des MERCOM SA?
Cel mai des la Tribunalul Bacău (2), Curtea de Apel Bacău (1) și Tribunalul Arad (1).
În ce calitate apare cel mai des MERCOM SA?
Cel mai des ca creditor (3 din 4 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia insolvență (3 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă creditor și intimat?
Creditor: persoana care are o creanță, adică dreptul de a cere o prestație de la altă persoană; în insolvență, cel care are o creanță asupra debitorului. Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs).
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro.