MONTANA IUGAN SRL — dosare în instanță

Numele MONTANA IUGAN SRL apare în 6 dosare publice la 3 instanțe; ultima activitate: 10 octombrie 2026.

Dosare publice
6
Instanțe
3
Primul dosar
03 aprilie 2024
Ultima activitate
10 octombrie 2026
Rol dominant
Apelant Inculpat — 2 din 6 dosare cu calitate cunoscută (33%)

Din registrul firmelor (CUI 591527)

CUI
591527
Denumire
MONTANA-IUGAN SRL
Formă juridică
societate cu răspundere limitată
Număr de înmatriculare
J|06|206|1991
Stare în registru
în funcțiune
Data înmatriculării
04.06.1991
Sediu
PRINCIPALA, nr. 972, Sat Sant, Comuna Sant, Bistrița-Năsăud
Activități autorizate (CAEN)
  • 0129 Cultivarea altor plante permanente · rev. 2
  • 0210 Silvicultură și alte activități forestiere · rev. 2
  • 0220 Exploatarea forestieră · rev. 2
  • 0230 Colectarea produselor forestiere nelemnoase din flora spontană · rev. 2
  • 1610 Tăierea și rindeluirea lemnului · rev. 2
  • 1622 Fabricarea parchetului asamblat în panouri · rev. 2
Arată toate (59)
  • 1623 Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții · rev. 2
  • 2562 Operațiuni de mecanică generală · rev. 2
  • 2572 Fabricarea articolelor de feronerie · rev. 2
  • 2573 Fabricarea uneltelor · rev. 2
  • 2841 Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului · rev. 2
  • 2849 Fabricarea altor mașini-unelte n.c.a. · rev. 2
  • 2892 Fabricarea utilajelor pentru extracție și construcții · rev. 2
  • 3311 Repararea articolelor fabricate din metal · rev. 2
  • 3312 Repararea mașinilor · rev. 2
  • 3319 Repararea altor echipamente · rev. 2
  • 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale · rev. 2
  • 3511 Producția de energie electrică · rev. 2
  • 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase · rev. 2
  • 3821 Tratarea și eliminarea deșeurilor nepericuloase · rev. 2
  • 3822 Tratarea și eliminarea deșeurilor periculoase · rev. 2
  • 3831 Demontarea (dezasamblarea) mașinilor și echipamentelor scoase din uz pentru recuperarea materialelor · rev. 2
  • 3832 Recuperarea materialelor reciclabile sortate · rev. 2
  • 4120 Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale · rev. 2
  • 4211 Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor · rev. 2
  • 4212 Lucrări de construcții a căilor ferate de suprafață și subterane · rev. 2
  • 4213 Construcția de poduri și tuneluri · rev. 2
  • 4221 Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide · rev. 2
  • 4222 Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații · rev. 2
  • 4299 Lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a · rev. 2
  • 4312 Lucrări de pregătire a terenului · rev. 2
  • 4321 Lucrări de instalații electrice · rev. 2
  • 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat · rev. 2
  • 4329 Alte lucrări de instalații pentru construcții · rev. 2
  • 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie · rev. 2
  • 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri · rev. 2
  • 4391 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții · rev. 2
  • 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. · rev. 2
  • 4520 Întreținerea și repararea autovehiculelor · rev. 2
  • 4531 Comerț cu ridicata de piese și accesorii pentru autovehicule · rev. 2
  • 4532 Comerț cu amănuntul de piese și accesorii pentru autovehicule · rev. 2
  • 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate · rev. 2
  • 4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie · rev. 2
  • 4669 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente · rev. 2
  • 4671 Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate · rev. 2
  • 4673 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare · rev. 2
  • 4676 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare · rev. 2
  • 4677 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor · rev. 2
  • 4719 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare · rev. 2
  • 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate · rev. 2
  • 4741 Comerț cu amănuntul al calculatoarelor, unităților periferice și software-ului in magazine specializate · rev. 2
  • 4742 Comerț cu amănuntul al echipamentului pentru telecomunicații în magazine specializate · rev. 2
  • 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea, în magazine specializate · rev. 2
  • 4941 Transporturi rutiere de mărfuri · rev. 2
  • 5210 Depozitări · rev. 2
  • 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre · rev. 2
  • 5224 Manipulări · rev. 2
  • 8532 Învățământ secundar, tehnic sau profesional · rev. 2
  • 8559 Alte forme de învățământ n.c.a. · rev. 2

Fiscal

Plătitor de TVA
da
TVA la încasare
nu
Inactiv fiscal
nu
Verificat la ANAF
11.10.2026
Stare la Ministerul Finanțelor
INREGISTRAT

Financiar

Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.

În 2025, cifra de afaceri netă a fost 44.635.697 lei (+1% față de 2024).

Cifră de afaceri netă (lei): 2015 12,6 mil. lei · 2025 44,6 mil. lei · maxim 2021 62,7 mil. lei · minim 2016 5,2 mil. lei.

Rezultat net (lei): 2015 86 mii lei · 2025 984,1 mii lei · maxim 2018 2,3 mil. lei · minim 2016 66,7 mii lei.

Număr mediu de salariați (persoane): 2015 166 · 2025 123 · maxim 2017 180 · minim 2024 110.

Indicator20252024202320222021202020192018201720162015
Activitate
Cifră de afaceri netă44.635.697 lei44.391.839 lei49.439.089 lei57.796.924 lei62.655.995 lei40.417.896 lei36.658.667 lei41.258.109 lei29.481.499 lei5.232.724 lei12.614.416 lei
Venituri totale48.097.041 lei50.107.210 lei54.735.654 lei63.986.087 lei61.795.470 lei43.750.971 lei41.362.800 lei42.042.325 lei30.301.458 lei5.278.428 lei12.406.689 lei
Cheltuieli totale47.112.917 lei49.223.774 lei53.234.834 lei62.330.083 lei60.104.582 lei42.395.448 lei39.926.048 lei39.671.750 lei29.598.332 lei5.199.641 lei12.304.265 lei
Rezultat
Profit net984.124 lei883.436 lei1.500.820 lei1.656.004 lei1.666.221 lei1.323.461 lei1.314.562 lei2.319.808 lei606.922 lei66.685 lei86.036 lei
Pierdere netă0 lei0 lei0 lei0 lei0 lei0 lei0 lei0 lei0 lei0 lei0 lei
Rezultat net984.124 lei883.436 lei1.500.820 lei1.656.004 lei1.666.221 lei1.323.461 lei1.314.562 lei2.319.808 lei606.922 lei66.685 lei86.036 lei
Bilanț
Active totale43.957.753 lei47.128.778 lei40.302.770 lei35.323.324 lei32.767.288 lei35.326.547 lei28.743.250 lei22.864.514 lei14.067.550 lei8.628.796 lei9.509.847 lei
Datorii26.570.956 lei30.728.381 lei24.486.708 lei20.753.606 lei19.550.741 lei23.576.220 lei18.251.333 lei13.270.139 lei6.615.984 lei1.560.651 lei2.298.387 lei
Capitaluri proprii17.264.697 lei16.280.574 lei15.641.702 lei14.380.973 lei13.216.547 lei11.750.327 lei10.491.917 lei9.594.375 lei7.451.566 lei7.068.145 lei7.211.460 lei
Oameni
Număr mediu de salariați123110139170173161162127180135166

„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.

Calitate procesuală

  • Apelant Inculpat: 2
  • Terţ poprit: 2
  • Apelant Petent: 1
  • Petent: 1

Categorii de dosare

  • Contencios administrativ: 2
  • Litigii cu profesioniștii: 2
  • Penal: 2

Stadii procesuale

  • Apel: 3
  • Fond: 3

Dosare pe ani

  • 2024: 1
  • 2025: 2
  • 2026: 3

Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 6 dosare analizate.

Dosare recente

DosarInstanțăCategorieStadiuCalitate
1591/265/2026Judecătoria NăsăudContencios administrativ și fiscalFondPetent
2936/265/2026Judecătoria NăsăudLitigii cu profesioniștiiFondTerţ poprit
4786/265/2026Judecătoria NăsăudLitigii cu profesioniștiiFondTerţ poprit
296/206/2024/a3Curtea de Apel SuceavaPenalApelApelant Inculpat
296/206/2024Curtea de Apel SuceavaPenalApelApelant Inculpat
1114/188/2023Tribunalul NeamțContencios administrativ și fiscalApelApelant Petent

Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.

Întrebări frecvente

În câte dosare apare MONTANA IUGAN SRL?

MONTANA IUGAN SRL apare în 6 dosare publice la 3 instanțe; ultima activitate: 10 octombrie 2026.

La ce instanțe apare cel mai des MONTANA IUGAN SRL?

Cel mai des la Judecătoria Năsăud (3), Curtea de Apel Suceava (2) și Tribunalul Neamț (1).

În ce calitate apare cel mai des MONTANA IUGAN SRL?

Cel mai des ca apelant inculpat (2 din 6 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia contencios administrativ (2 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.

Ce înseamnă apelant și petent?

Apelant: partea care a declarat apel împotriva unei hotărâri. Petent: persoana care a formulat o cerere sau o plângere adresată instanței.

Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?

Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro. Datele acestei pagini au fost calculate la 12 octombrie 2026.