OPREAN SRL — dosare în instanță
Numele OPREAN SRL apare în 24 dosare publice la 5 instanțe; ultima activitate: 11 octombrie 2026.
- Dosare publice
- 24
- Instanțe
- 5
- Primul dosar
- 23 mai 2013
- Ultima activitate
- 11 octombrie 2026
- Rol dominant
- Reclamant — 13 din 24 dosare cu calitate cunoscută (54%)
Din registrul firmelor (CUI 4997340)
- CUI
- 4997340
- Denumire
- OPREAN SRL
- Formă juridică
- societate cu răspundere limitată
- Număr de înmatriculare
- J|01|1053|1993
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 29.10.1993
- Sediu
- Str. DEPOZITELOR, nr. 2, Municipiul Sebeș, Alba
- Activități autorizate (CAEN)
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri · rev. 3
- 5210 Depozitări · rev. 3
- 5224 Manipulări · rev. 3
- 5225 Activități de servicii logistice pentru transporturi · rev. 3
- 5226 Alte activități anexe transporturilor · rev. 3
- 5231 Activități de intermediere pentru transportul de marfă · rev. 3
Arată toate (21)
- 5320 Alte activități poștale și de curier · rev. 3
- 5590 Alte servicii de cazare · rev. 3
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii · rev. 3
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · rev. 3
- 6832 Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract · rev. 3
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate · rev. 3
- 7312 Servicii de reprezentare media · rev. 3
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare · rev. 3
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele · rev. 3
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor · rev. 3
- 8122 Activități specializate de curățenie · rev. 3
- 8123 Alte activități de curățenie · rev. 3
- 8130 Activități de întreținere peisagistică · rev. 3
- 8553 Școli de conducere (pilotaj) · rev. 3
- 9531 Repararea și întreținerea autovehiculelor · rev. 3
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- nu
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 11.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- INREGISTRAT
Financiar
Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.
În 2025, cifra de afaceri netă a fost 85.656.900 lei (-7% față de 2024).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 60 mil. lei · 2025 85,7 mil. lei · maxim 2024 92,2 mil. lei · minim 2020 56,3 mil. lei.
Rezultat net (lei): 2015 4,6 mil. lei · 2025 7,2 mil. lei · maxim 2025 7,2 mil. lei · minim 2018 751,9 mii lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 182 · 2024 185 · maxim 2017 201 · minim 2023 169.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | |||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 85.656.900 lei | 92.201.825 lei | 77.494.530 lei | 75.958.010 lei | 58.956.874 lei | 56.309.522 lei | 64.427.797 lei | 68.965.111 lei | 74.337.717 lei | 64.162.195 lei | 60.033.519 lei |
| Venituri totale | 90.306.930 lei | 95.237.496 lei | 82.048.026 lei | 79.206.508 lei | 64.479.724 lei | 59.393.031 lei | 68.454.469 lei | 73.641.235 lei | 79.180.579 lei | 68.279.073 lei | 64.864.911 lei |
| Cheltuieli totale | 81.831.142 lei | 89.187.278 lei | 76.980.047 lei | 75.871.171 lei | 62.648.948 lei | 56.852.393 lei | 66.132.444 lei | 72.736.485 lei | 76.964.985 lei | 66.344.871 lei | 59.459.480 lei |
| Rezultat | |||||||||||
| Profit net | 7.247.158 lei | 5.163.946 lei | 4.347.339 lei | 2.830.183 lei | 1.334.315 lei | 2.180.018 lei | 1.976.502 lei | 751.885 lei | 1.925.832 lei | 1.600.736 lei | 4.607.119 lei |
| Pierdere netă | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Rezultat net | 7.247.158 lei | 5.163.946 lei | 4.347.339 lei | 2.830.183 lei | 1.334.315 lei | 2.180.018 lei | 1.976.502 lei | 751.885 lei | 1.925.832 lei | 1.600.736 lei | 4.607.119 lei |
| Bilanț | |||||||||||
| Active totale | 52.237.556 lei | 53.329.627 lei | 51.834.523 lei | 39.372.066 lei | 31.132.834 lei | 35.796.419 lei | 29.034.489 lei | 33.005.435 lei | 44.975.270 lei | 43.608.389 lei | 43.531.169 lei |
| Datorii | 36.915.160 lei | 36.921.057 lei | 37.592.344 lei | 29.857.876 lei | 19.183.961 lei | 20.980.566 lei | 17.679.832 lei | 23.736.800 lei | 30.556.868 lei | 31.115.819 lei | 28.282.584 lei |
| Capitaluri proprii | 15.322.396 lei | 16.408.570 lei | 14.244.624 lei | 9.514.190 lei | 11.948.873 lei | 14.815.853 lei | 11.354.657 lei | 9.268.635 lei | 14.418.402 lei | 12.492.570 lei | 15.248.585 lei |
| Oameni | |||||||||||
| Număr mediu de salariați | — | 185 | 169 | 170 | 180 | 185 | 174 | 185 | 201 | 197 | 182 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Calitate procesuală
- Reclamant: 13
- Intimat: 5
- Apelant: 2
- Creditor: 1
- Intimat Pârât: 1
- Pârât: 1
- Petent: 1
Categorii de dosare
- Litigii de muncă: 14
- Contencios administrativ: 5
- Civil: 4
- Insolvență: 1
Stadii procesuale
- Fond: 18
- Apel: 6
Dosare pe ani
- 2013: 1
- 2016: 1
- 2021: 2
- 2023: 8
- 2024: 5
- 2025: 3
- 2026: 4
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 24 dosare analizate.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 2189/107/2025 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 2708/107/2025 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 591/107/2026 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 3638/298/2026 | Judecătoria Sebeș | Civil | Fond | Intimat |
| 76/107/2021 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 1485/298/2021 | Judecătoria Sebeș | Civil | Fond | Reclamant |
| 332/107/2021/a1 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 3244/828/2026 | Judecătoria Topoloveni | Civil | Fond | Intimat |
| 1499/107/2024 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 1199/107/2024 | Curtea de Apel Alba Iulia | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 999/198/2012/a1 | Judecătoria Sebeș | Civil | Fond | Petent |
| 2909/85/2009/a108 | Tribunalul Sibiu | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1739/298/2022 | Tribunalul Alba | Contencios administrativ și fiscal | Apel | Intimat |
| 2511/298/2022 | Tribunalul Alba | Contencios administrativ și fiscal | Apel | Intimat |
| 2563/298/2022 | Tribunalul Alba | Contencios administrativ și fiscal | Apel | Intimat |
| 2369/107/2023 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 3114/107/2023 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 333/298/2023 | Tribunalul Alba | Contencios administrativ și fiscal | Apel | Apelant |
| 1058/298/2023 | Tribunalul Alba | Contencios administrativ și fiscal | Apel | Apelant |
| 76/107/2021/a1 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 1500/107/2024 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 2257/107/2024 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 3768/107/2024 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 4852/107/2024 | Tribunalul Alba | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare OPREAN SRL?
OPREAN SRL apare în 24 dosare publice la 5 instanțe; ultima activitate: 11 octombrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des OPREAN SRL?
Cel mai des la Tribunalul Alba (18), Judecătoria Sebeș (3) și Curtea de Apel Alba Iulia (1).
În ce calitate apare cel mai des OPREAN SRL?
Cel mai des ca reclamant (13 din 24 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia litigii de muncă (14 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă reclamant, intimat, apelant, creditor, pârât și petent?
Reclamant: persoana care a formulat cererea de chemare în judecată. Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs). Apelant: partea care a declarat apel împotriva unei hotărâri. Creditor: persoana care are o creanță, adică dreptul de a cere o prestație de la altă persoană; în insolvență, cel care are o creanță asupra debitorului. Pârât: persoana împotriva căreia s-a formulat o cerere de chemare în judecată. Petent: persoana care a formulat o cerere sau o plângere adresată instanței.
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro. Datele acestei pagini au fost calculate la 14 octombrie 2026.