ELCAS PRODIMPEX SRL — dosare în instanță
Numele ELCAS PRODIMPEX SRL apare în 9 dosare publice la 5 instanțe; ultima activitate: 03 noiembrie 2026.
- Dosare publice
- 9
- Instanțe
- 5
- Primul dosar
- 05 aprilie 2013
- Ultima activitate
- 03 noiembrie 2026
- Rol dominant
- Creditor — 8 din 9 dosare cu calitate cunoscută (89%)
Din registrul firmelor (CUI 2706712)
- CUI
- 2706712
- Denumire
- ELCAS PRODIMPEX SRL
- Formă juridică
- societate cu răspundere limitată
- Număr de înmatriculare
- J|29|3667|1992
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 06.11.1992
- Sediu
- Str. SPLAIULUI, nr. 8, bl. 35 I2, ap. 11, Municipiul Ploiești, Prahova
- Activități autorizate (CAEN)
- 1628 Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite · rev. 3
- 2226 Fabricarea altor produse din material plastic · rev. 3
- 2344 Fabricarea altor produse tehnice din ceramică · rev. 3
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice · rev. 3
- 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a. · rev. 3
- 2611 Fabricarea componentelor electronice · rev. 3
Arată toate (67)
- 2612 Fabricarea subansamblurilor electronice (module) · rev. 3
- 2620 Fabricarea calculatoarelor și a echipamentelor periferice · rev. 3
- 2630 Fabricarea echipamentelor de comunicații · rev. 3
- 2651 Fabricarea de instrumente și dispozitive pentru măsură, verificare, control, navigație · rev. 3
- 2711 Fabricarea motoarelor, generatoarelor și transformatoarelor electrice · rev. 3
- 2712 Fabricarea aparatelor de distribuție și control a electricității · rev. 3
- 2733 Fabricarea dispozitivelor de conexiune pentru fire și cabluri electrice și electronice · rev. 3
- 2740 Fabricarea de echipamente electrice de iluminat · rev. 3
- 2790 Fabricarea altor echipamente electrice · rev. 3
- 2823 Fabricarea mașinilor și echipamentelor de birou (exceptând fabricarea calculatoarelor și a echipamentelor periferice) · rev. 3
- 2841 Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului · rev. 3
- 2899 Fabricarea altor mașini și utilaje specifice n.c.a. · rev. 3
- 2931 Fabricarea de echipamente electrice și electronice pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule · rev. 3
- 3020 Fabricarea materialului rulant · rev. 3
- 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a. · rev. 3
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor · rev. 3
- 3313 Repararea și întreținerea echipamentelor electronice și optice · rev. 3
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice · rev. 3
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente · rev. 3
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale · rev. 3
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale · rev. 3
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor · rev. 3
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane. · rev. 3
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri · rev. 3
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide · rev. 3
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații · rev. 3
- 4291 Construcții hidrotehnice · rev. 3
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a · rev. 3
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului · rev. 3
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții · rev. 3
- 4321 Lucrări de instalații electrice · rev. 3
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat · rev. 3
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții · rev. 3
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții · rev. 3
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. · rev. 3
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a. · rev. 3
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse · rev. 3
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor · rev. 3
- 4638 Comerț cu ridicata specializat al altor alimente · rev. 3
- 4642 Comerț cu ridicata al îmbrăcămintei și încălțămintei · rev. 3
- 4643 Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor · rev. 3
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat · rev. 3
- 4648 Comerț cu ridicata al ceasurilor și bijuteriilor · rev. 3
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc · rev. 3
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor · rev. 3
- 4672 Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule · rev. 3
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare · rev. 3
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice · rev. 3
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare · rev. 3
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat · rev. 3
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun · rev. 3
- 4779 Comerț cu amănuntul al bunurilor de ocazie · rev. 3
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor · rev. 3
- 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule · rev. 3
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației · rev. 3
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea · rev. 3
- 7120 Activități de testări și analize tehnice · rev. 3
- 7210 Cercetare-dezvoltare în științe naturale și inginerie · rev. 3
- 9510 Repararea și întreținerea calculatoarelor și a echipamentelor de comunicații · rev. 3
- 9521 Repararea și întreținerea aparatelor electronice de uz casnic · rev. 3
- 9522 Repararea și întreținerea dispozitivelor de uz gospodăresc și a echipamentelor pentru casă și grădină · rev. 3
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- nu
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 30.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- INREGISTRAT
Financiar
Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.
În 2025, cifra de afaceri netă a fost 19.621.942 lei (+42% față de 2024).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 5,9 mil. lei · 2025 19,6 mil. lei · maxim 2025 19,6 mil. lei · minim 2017 4,5 mil. lei.
Rezultat net (lei): 2015 1,7 mil. lei · 2025 5,7 mil. lei · maxim 2025 5,7 mil. lei · minim 2017 442,7 mii lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 36 · 2025 44 · maxim 2025 44 · minim 2017 35.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | |||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 19.621.942 lei | 13.774.202 lei | 12.941.500 lei | 11.336.543 lei | 12.795.472 lei | 12.720.803 lei | 9.318.034 lei | 8.393.073 lei | 4.548.052 lei | 6.181.207 lei | 5.907.061 lei |
| Venituri totale | 19.836.014 lei | 13.838.332 lei | 13.115.419 lei | 11.425.867 lei | 12.840.423 lei | 12.740.394 lei | 9.339.852 lei | 8.536.132 lei | 4.555.864 lei | 6.522.113 lei | 6.109.683 lei |
| Cheltuieli totale | 13.289.871 lei | 9.938.957 lei | 9.404.032 lei | 8.921.522 lei | 7.753.121 lei | 6.483.686 lei | 6.325.842 lei | 6.574.829 lei | 4.021.132 lei | 4.008.756 lei | 4.028.064 lei |
| Rezultat | |||||||||||
| Profit net | 5.668.600 lei | 3.345.283 lei | 3.215.208 lei | 2.134.318 lei | 4.428.576 lei | 5.515.337 lei | 2.554.758 lei | 1.704.178 lei | 442.682 lei | 2.097.488 lei | 1.739.553 lei |
| Pierdere netă | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Rezultat net | 5.668.600 lei | 3.345.283 lei | 3.215.208 lei | 2.134.318 lei | 4.428.576 lei | 5.515.337 lei | 2.554.758 lei | 1.704.178 lei | 442.682 lei | 2.097.488 lei | 1.739.553 lei |
| Bilanț | |||||||||||
| Active totale | 15.599.284 lei | 14.998.450 lei | 13.143.672 lei | 13.935.309 lei | 12.931.421 lei | 10.992.869 lei | 6.914.813 lei | 7.651.965 lei | 6.961.977 lei | 6.427.425 lei | 7.609.605 lei |
| Datorii | 3.858.844 lei | 5.943.276 lei | 3.982.693 lei | 6.936.354 lei | 1.756.605 lei | 1.436.102 lei | 1.022.856 lei | 1.377.924 lei | 1.747.447 lei | 604.048 lei | 1.520.559 lei |
| Capitaluri proprii | 11.740.440 lei | 9.055.174 lei | 9.160.979 lei | 6.998.955 lei | 11.174.816 lei | 9.556.767 lei | 5.891.957 lei | 6.274.041 lei | 5.214.530 lei | 5.823.377 lei | 6.089.046 lei |
| Oameni | |||||||||||
| Număr mediu de salariați | 44 | 41 | 40 | 40 | 39 | 39 | 37 | 35 | 35 | — | 36 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Unde se judecă — 5 instanțe în 4 județe
Cele mai multe la Tribunalul Sibiu (3 · 33%), apoi Tribunalul Dâmbovița (2), Tribunalul Prahova (2), Curtea de Apel Alba Iulia (1) și Curtea de Apel Ploiești (1).
| Instanță | Județ | Grad | Dosare |
|---|---|---|---|
| Tribunalul Sibiu | Sibiu | Tribunal | 3 |
| Tribunalul Dâmbovița | Dâmbovița | Tribunal | 2 |
| Tribunalul Prahova | Prahova | Tribunal | 2 |
| Curtea de Apel Alba Iulia | Alba | Curte de apel | 1 |
| Curtea de Apel Ploiești | Prahova | Curte de apel | 1 |
Calitate procesuală
- Creditor: 8
- Intimat Creditor: 1
Categorii de dosare
- Insolvență: 9
Stadii procesuale
- Fond: 6
- Apel: 3
Dosare pe ani
- 2013: 2
- 2016: 1
- 2017: 1
- 2021: 1
- 2022: 1
- 2025: 1
- 2026: 2
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 9 dosare analizate.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 3945/85/2017/a21 | Curtea de Apel Alba Iulia | Insolvență / faliment | Apel | Creditor |
| 3945/85/2017/a28 | Tribunalul Sibiu | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3945/85/2017/a29 | Tribunalul Sibiu | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 2803/120/2013/a42 | Tribunalul Dâmbovița | Insolvență / faliment | Apel | Creditor |
| 2803/120/2013 | Tribunalul Dâmbovița | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3945/85/2017 | Tribunalul Sibiu | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 2306/105/2016 | Tribunalul Prahova | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 5081/105/2013 | Tribunalul Prahova | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 2803/120/2013/a49.1 | Curtea de Apel Ploiești | Insolvență / faliment | Apel | Intimat Creditor |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare ELCAS PRODIMPEX SRL?
ELCAS PRODIMPEX SRL apare în 9 dosare publice la 5 instanțe; ultima activitate: 03 noiembrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des ELCAS PRODIMPEX SRL?
Cel mai des la Tribunalul Sibiu (3), Tribunalul Dâmbovița (2) și Tribunalul Prahova (2).
În ce calitate apare cel mai des ELCAS PRODIMPEX SRL?
Cel mai des ca creditor (8 din 9 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia insolvență (9 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă creditor și intimat?
Creditor: persoana care are o creanță, adică dreptul de a cere o prestație de la altă persoană; în insolvență, cel care are o creanță asupra debitorului. Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs).
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro. Datele acestei pagini au fost calculate la 08 noiembrie 2026.