UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL — dosare în instanță
Numele UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL apare în 2 dosare publice la 2 instanțe; ultima activitate: 08 octombrie 2026.
- Dosare publice
- 2
- Instanțe
- 2
- Primul dosar
- 07 noiembrie 2024
- Ultima activitate
- 08 octombrie 2026
- Rol dominant
- Apelant Reclamant — 1 din 2 dosare cu calitate cunoscută (50%)
Din registrul firmelor (CUI 23000336)
- CUI
- 23000336
- Denumire
- UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL
- Formă juridică
- societate cu răspundere limitată
- Număr de înmatriculare
- J|24|1|2008
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 03.01.2008
- Sediu
- nr. 244A, Sat Dumbravita, Comuna Dumbravita, Maramureș
- Activități autorizate (CAEN)
- 2016 Fabricarea materialelor plastice în forme primare · rev. 3
- 2442 Metalurgia aluminiului · rev. 3
- 2453 Turnarea metalelor neferoase ușoare · rev. 3
- 2454 Turnarea altor metale neferoase · rev. 3
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice · rev. 3
- 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal · rev. 3
Arată toate (41)
- 2540 Fabricarea produselor metalice obținute prin deformare plastică; metalurgia pulberilor · rev. 3
- 2551 Acoperirea metalelor · rev. 3
- 2552 Tratamente termice ale metalelor · rev. 3
- 2553 Operațiuni de mecanică generală · rev. 3
- 2790 Fabricarea altor echipamente electrice · rev. 3
- 2824 Fabricarea mașinilor-unelte portabile acționate electric · rev. 3
- 2841 Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului · rev. 3
- 2842 Fabricarea altor mașini-unelte n.c.a. · rev. 3
- 2891 Fabricarea utilajelor pentru metalurgie · rev. 3
- 2893 Fabricarea utilajelor pentru prelucrarea produselor alimentare, băuturilor și tutunului · rev. 3
- 2894 Fabricarea utilajelor pentru industria textilă, a îmbrăcămintei și a pielăriei · rev. 3
- 2895 Fabricarea utilajelor pentru industria hârtiei și cartonului · rev. 3
- 2897 Fabricarea mașinilor și utilajelor pentru fabricația aditivă (care utilizează tehnologia de fabricație aditivă) · rev. 3
- 2899 Fabricarea altor mașini și utilaje specifice n.c.a. · rev. 3
- 2932 Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule · rev. 3
- 3031 Fabricarea de aeronave și nave spațiale, civile · rev. 3
- 3032 Fabricarea de aeronave și nave spațiale, militare · rev. 3
- 3311 Repararea și întreținerea articolelor fabricate din metal · rev. 3
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale · rev. 3
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile · rev. 3
- 3515 Comercializarea energiei electrice · rev. 3
- 3516 Depozitarea energiei electrice · rev. 3
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile · rev. 3
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare · rev. 3
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat · rev. 3
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri · rev. 3
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre · rev. 3
- 5224 Manipulări · rev. 3
- 6210 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client) · rev. 3
- 6220 Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul · rev. 3
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației · rev. 3
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii · rev. 3
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · rev. 3
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management · rev. 3
- 7120 Activități de testări și analize tehnice · rev. 3
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- nu
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 17.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- INREGISTRAT
Financiar
Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.
În 2025, cifra de afaceri netă a fost 1.614.947.422 lei (+6% față de 2024).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 203,3 mil. lei · 2025 1,6 mld. lei · maxim 2025 1,6 mld. lei · minim 2015 203,3 mil. lei.
Rezultat net (lei): 2015 36,1 mil. lei · 2025 10,8 mil. lei · maxim 2018 83,3 mil. lei · minim 2021 −197 mil. lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 840 · 2025 2.743 · maxim 2025 2.743 · minim 2015 840.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | |||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 1.614.947.422 lei | 1.521.842.671 lei | 1.232.286.606 lei | 892.250.533 lei | 411.298.954 lei | 471.530.102 lei | 607.871.378 lei | 494.573.508 lei | 462.158.949 lei | 347.130.334 lei | 203.305.776 lei |
| Venituri totale | 1.839.780.412 lei | 1.759.154.147 lei | 1.653.551.416 lei | 1.492.058.935 lei | 654.338.091 lei | 792.835.747 lei | 924.163.691 lei | 701.540.242 lei | 610.769.743 lei | 456.657.170 lei | 294.446.206 lei |
| Cheltuieli totale | 1.811.788.892 lei | 1.730.478.770 lei | 1.652.039.325 lei | 1.481.657.313 lei | 851.353.565 lei | 875.461.921 lei | 858.302.641 lei | 607.970.814 lei | 542.611.040 lei | 408.764.680 lei | 256.684.490 lei |
| Rezultat | |||||||||||
| Profit net | 10.843.241 lei | 12.729.306 lei | 1.512.091 lei | 10.401.622 lei | 0 lei | 0 lei | 56.817.015 lei | 83.322.123 lei | 62.024.869 lei | 43.135.412 lei | 36.077.621 lei |
| Pierdere netă | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 197.015.474 lei | 84.404.922 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Rezultat net | 10.843.241 lei | 12.729.306 lei | 1.512.091 lei | 10.401.622 lei | -197.015.474 lei | -84.404.922 lei | 56.817.015 lei | 83.322.123 lei | 62.024.869 lei | 43.135.412 lei | 36.077.621 lei |
| Bilanț | |||||||||||
| Active totale | 2.634.948.152 lei | 2.758.939.569 lei | 2.788.565.373 lei | 2.686.533.265 lei | 2.354.470.104 lei | 2.011.905.303 lei | 1.966.470.190 lei | 978.655.378 lei | 793.274.292 lei | 675.871.262 lei | 544.117.296 lei |
| Datorii | 2.374.492.742 lei | 2.485.549.800 lei | 2.534.260.301 lei | 2.408.161.187 lei | 2.201.990.927 lei | 1.706.305.253 lei | 1.464.443.814 lei | 634.627.215 lei | 528.356.067 lei | 457.653.209 lei | 373.577.467 lei |
| Capitaluri proprii | 71.192.346 lei | 63.677.357 lei | 51.990.495 lei | 50.478.404 lei | -71.911.798 lei | 124.501.977 lei | 358.565.074 lei | 301.895.085 lei | 218.572.962 lei | 163.501.701 lei | 120.698.966 lei |
| Oameni | |||||||||||
| Număr mediu de salariați | 2.743 | 2.685 | 2.424 | 2.290 | 1.743 | 1.964 | 1.971 | 1.447 | 1.194 | 1.023 | 840 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Calitate procesuală
- Apelant Reclamant: 1
- Intimat: 1
Categorii de dosare
- Litigii cu profesioniștii: 1
- Penal: 1
Stadii procesuale
- Apel: 1
- Fond: 1
Dosare pe ani
- 2024: 1
- 2026: 1
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 2 dosare analizate.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 394/182/2026 | Judecătoria Baia Mare | Penal | Fond | Intimat |
| 1564/3/2022 | Curtea de Apel București | Litigii cu profesioniștii | Apel | Apelant Reclamant |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL?
UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL apare în 2 dosare publice la 2 instanțe; ultima activitate: 08 octombrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL?
Cel mai des la Curtea de Apel București (1) și Judecătoria Baia Mare (1).
În ce calitate apare cel mai des UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL?
Cel mai des ca apelant reclamant (1 din 2 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia litigii cu profesioniștii (1 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă apelant, reclamant și intimat?
Apelant: partea care a declarat apel împotriva unei hotărâri. Reclamant: persoana care a formulat cererea de chemare în judecată. Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs).
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro. Datele acestei pagini au fost calculate la 10 octombrie 2026.