UMB STEEL SRL — dosare în instanță
Numele UMB STEEL SRL apare în 13 dosare publice la 3 instanțe; ultima activitate: 04 noiembrie 2026.
- Dosare publice
- 13
- Instanțe
- 3
- Primul dosar
- 25 august 2025
- Ultima activitate
- 04 noiembrie 2026
- Rol dominant
- Reclamant — 9 din 13 dosare cu calitate cunoscută (69%)
Din registrul firmelor (CUI 22417875)
- CUI
- 22417875
- Denumire
- UMB STEEL S.R.L.
- Formă juridică
- societate cu răspundere limitată
- Număr de înmatriculare
- J|40|17312|2007
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 17.09.2007
- Sediu
- GHEORGHE BRĂTIANU, nr. 36, București Sectorul 1, București
- Activități autorizate (CAEN)
- 2016 Fabricarea materialelor plastice în forme primare · rev. 3
- 2410 Producția de metale feroase sub forme primare și de feroaliaje · rev. 3
- 2420 Producția de tuburi, țevi, profile tubulare și accesorii pentru acestea, din oțel · rev. 3
- 2431 Tragere la rece a barelor · rev. 3
- 2432 Laminare la rece a benzilor înguste · rev. 3
- 2433 Producția de profile obținute la rece · rev. 3
Arată toate (76)
- 2434 Trefilarea firelor la rece · rev. 3
- 2451 Turnarea fontei · rev. 3
- 2452 Turnarea oțelului · rev. 3
- 2453 Turnarea metalelor neferoase ușoare · rev. 3
- 2454 Turnarea altor metale neferoase · rev. 3
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice · rev. 3
- 2522 Producția de rezervoare, cisterne și containere metalice · rev. 3
- 2540 Fabricarea produselor metalice obținute prin deformare plastică; metalurgia pulberilor · rev. 3
- 2551 Acoperirea metalelor · rev. 3
- 2552 Tratamente termice ale metalelor · rev. 3
- 2553 Operațiuni de mecanică generală · rev. 3
- 2561 Fabricarea produselor de tăiat · rev. 3
- 2562 Fabricarea articolelor de feronerie · rev. 3
- 2563 Fabricarea uneltelor · rev. 3
- 2591 Fabricarea de recipienți, containere și alte produse similare din oțel · rev. 3
- 2593 Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri · rev. 3
- 2594 Fabricarea de șuruburi, buloane și alte articole filetate; fabricarea de nituri și șaibe · rev. 3
- 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a. · rev. 3
- 2822 Fabricarea echipamentelor de ridicat și manipulat · rev. 3
- 2891 Fabricarea utilajelor pentru metalurgie · rev. 3
- 3020 Fabricarea materialului rulant · rev. 3
- 3311 Repararea și întreținerea articolelor fabricate din metal · rev. 3
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor · rev. 3
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente · rev. 3
- 3511 Producția de energie electrică din resurse neregenerabile · rev. 3
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile · rev. 3
- 3514 Distribuția energiei electrice · rev. 3
- 3522 Distribuția combustibililor gazoși, prin conducte · rev. 3
- 3524 Depozitarea gazelor, ca parte a serviciilor de furnizare · rev. 3
- 3600 Captarea, tratarea și distribuția apei · rev. 3
- 3700 Colectarea și epurarea apelor uzate · rev. 3
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase · rev. 3
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile · rev. 3
- 3822 Producția de energie (electrică sau termică) prin tratarea deșeurilor (inclusiv prin incinerare) · rev. 3
- 3823 Alte activități de tratare a deșeurilor · rev. 3
- 3831 Incinerarea deșeurilor fără producție de energie · rev. 3
- 3832 Activități ale gropilor de gunoi sau a depozitelor permanente de deșeuri · rev. 3
- 3833 Alte activități de eliminare a deșeurilor · rev. 3
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a · rev. 3
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat · rev. 3
- 4323 Lucrări de izolații · rev. 3
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri · rev. 3
- 4335 Alte lucrări de finisare · rev. 3
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții · rev. 3
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri · rev. 3
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil · rev. 3
- 4391 Activități de zidărie · rev. 3
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. · rev. 3
- 4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie · rev. 3
- 4681 Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate · rev. 3
- 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice · rev. 3
- 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor · rev. 3
- 4920 Transporturi de marfă pe calea ferată · rev. 3
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri · rev. 3
- 4950 Transporturi prin conducte · rev. 3
- 5210 Depozitări · rev. 3
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre · rev. 3
- 5224 Manipulări · rev. 3
- 5225 Activități de servicii logistice pentru transporturi · rev. 3
- 5226 Alte activități anexe transporturilor · rev. 3
- 5231 Activități de intermediere pentru transportul de marfă · rev. 3
- 6310 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe · rev. 3
- 6421 Activități ale holding-urilor · rev. 3
- 6422 Activități ale canalelor de finanțare · rev. 3
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · rev. 3
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea · rev. 3
- 7120 Activități de testări și analize tehnice · rev. 3
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare · rev. 3
- 8122 Activități specializate de curățenie · rev. 3
- 8425 Activități de luptă împotriva incendiilor și de prevenire a acestora · rev. 3
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- nu
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 31.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- INREGISTRAT
Financiar
Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.
În 2025, cifra de afaceri netă a fost 950.884 lei (+90% față de 2024).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 526,8 mii lei · 2025 950,9 mii lei · maxim 2025 950,9 mii lei · minim 2018 283,2 mii lei.
Rezultat net (lei): 2015 317,7 mii lei · 2025 −11,8 mil. lei · maxim 2023 381,4 mii lei · minim 2025 −11,8 mil. lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 1 · 2025 67 · maxim 2025 67 · minim 2020 0.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | |||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 950.884 lei | 500.714 lei | 497.073 lei | 404.519 lei | 370.834 lei | 365.648 lei | 357.922 lei | 283.186 lei | 439.553 lei | 544.562 lei | 526.844 lei |
| Venituri totale | 75.802.166 lei | 514.592 lei | 497.073 lei | 404.519 lei | 383.484 lei | 408.541 lei | 415.311 lei | 306.079 lei | 477.919 lei | 546.767 lei | 526.871 lei |
| Cheltuieli totale | 87.632.431 lei | 4.246.179 lei | 111.186 lei | 222.629 lei | 231.537 lei | 206.589 lei | 220.661 lei | 172.199 lei | 269.098 lei | 116.947 lei | 148.603 lei |
| Rezultat | |||||||||||
| Profit net | 0 lei | 0 lei | 381.414 lei | 170.968 lei | 141.600 lei | 190.709 lei | 182.190 lei | 124.697 lei | 190.513 lei | 355.129 lei | 317.745 lei |
| Pierdere netă | 11.830.265 lei | 3.731.587 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Rezultat net | -11.830.265 lei | -3.731.587 lei | 381.414 lei | 170.968 lei | 141.600 lei | 190.709 lei | 182.190 lei | 124.697 lei | 190.513 lei | 355.129 lei | 317.745 lei |
| Bilanț | |||||||||||
| Active totale | 203.409.010 lei | 149.930.404 lei | 9.917.653 lei | 4.690.260 lei | 4.445.685 lei | 4.264.433 lei | 4.039.509 lei | 3.836.427 lei | 3.696.992 lei | 3.556.327 lei | 3.212.408 lei |
| Datorii | 214.093.855 lei | 79.020.285 lei | 5.040.646 lei | 194.667 lei | 121.060 lei | 81.407 lei | 47.192 lei | 26.300 lei | 11.562 lei | 61.410 lei | 72.620 lei |
| Capitaluri proprii | -10.684.845 lei | 1.145.420 lei | 4.877.007 lei | 4.495.593 lei | 4.324.625 lei | 4.183.026 lei | 3.992.317 lei | 3.810.127 lei | 3.685.430 lei | 3.494.917 lei | 3.139.788 lei |
| Oameni | |||||||||||
| Număr mediu de salariați | 67 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Unde se judecă — 3 instanțe în 3 județe
Concentrat: 85% din dosare sunt la Judecătoria Caransebeș (11). Restul de 2 sunt împărțite între 2 instanțe.
| Instanță | Județ | Grad | Dosare |
|---|---|---|---|
| Judecătoria Caransebeș | Caraș-Severin | Judecătorie | 11 |
| Curtea de Apel Timișoara | Timiș | Curte de apel | 1 |
| Judecătoria Sectorului 1 | București | Judecătorie | 1 |
Calitate procesuală
- Reclamant: 9
- Petent: 2
- Intimat Creditor: 1
- Pârât: 1
Categorii de dosare
- Civil: 11
- Contencios administrativ: 1
- Insolvență: 1
Stadii procesuale
- Fond: 12
- Apel: 1
Dosare pe ani
- 2025: 2
- 2026: 11
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 13 dosare analizate.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 33272/299/2025 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Contencios administrativ și fiscal | Fond | Petent |
| 6374/208/2025/a1 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Petent |
| 1053/115/2022 | Curtea de Apel Timișoara | Insolvență / faliment | Apel | Intimat Creditor |
| 6374/208/2025 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 1492/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 5841/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 5840/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 5839/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 5857/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 5856/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 6040/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 5779/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Reclamant |
| 5362/208/2026 | Judecatoria CARANSEBES | Civil | Fond | Pârât |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare UMB STEEL SRL?
UMB STEEL SRL apare în 13 dosare publice la 3 instanțe; ultima activitate: 04 noiembrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des UMB STEEL SRL?
Cel mai des la Judecatoria CARANSEBES (11), Curtea de Apel Timișoara (1) și Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI (1).
În ce calitate apare cel mai des UMB STEEL SRL?
Cel mai des ca reclamant (9 din 13 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia civil (11 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă reclamant, petent, intimat, creditor și pârât?
Reclamant: persoana care a formulat cererea de chemare în judecată. Petent: persoana care a formulat o cerere sau o plângere adresată instanței. Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs). Creditor: persoana care are o creanță, adică dreptul de a cere o prestație de la altă persoană; în insolvență, cel care are o creanță asupra debitorului. Pârât: persoana împotriva căreia s-a formulat o cerere de chemare în judecată.
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro. Datele acestei pagini au fost calculate la 05 noiembrie 2026.