SOCIETATEA NAŢIONALĂ A SĂRII SA — dosare în instanță
Numele SOCIETATEA NAŢIONALĂ A SĂRII SA apare în 162 dosare publice la 29 instanțe; ultima activitate: 14 octombrie 2026.
- Dosare publice
- 162
- Instanțe
- 29
- Primul dosar
- 29 iunie 2007
- Ultima activitate
- 14 octombrie 2026
- Rol dominant
- Pârât — 43 din 162 dosare cu calitate cunoscută (27%)
Din registrul firmelor (CUI 1590430)
- CUI
- 1590430
- Denumire
- SOCIETATEA NATIONALA A SARII SA
- Formă juridică
- societate pe acțiuni
- Număr de înmatriculare
- J|40|4607|2010
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 05.05.2010
- Sediu
- VICTORIEI, nr. 220, et. 4, București Sectorul 1, București
- Activități autorizate (CAEN)
- 0893 Extracția sării · rev. 2
- 0899 Alte activități extractive n.c.a. · rev. 2
- 0990 Activități de servicii anexe pentru extracția mineralelor · rev. 2
- 1084 Fabricarea condimentelor și ingredientelor · rev. 2
- 1089 Fabricarea altor produse alimentare n.c.a. · rev. 2
- 1091 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă · rev. 2
Arată toate (65)
- 1623 Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții · rev. 2
- 1624 Fabricarea ambalajelor din lemn · rev. 2
- 2041 Fabricarea săpunurilor, detergenților și a produselor de întreținere · rev. 2
- 2042 Fabricarea parfumurilor și a produselor cosmetice (de toaletă) · rev. 2
- 2341 Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodăresc și ornamental · rev. 2
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice · rev. 2
- 2562 Operațiuni de mecanică generală · rev. 2
- 3311 Repararea articolelor fabricate din metal · rev. 2
- 3312 Repararea mașinilor · rev. 2
- 3313 Repararea echipamentelor electronice și optice · rev. 2
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale · rev. 2
- 3831 Demontarea (dezasamblarea) mașinilor și echipamentelor scoase din uz pentru recuperarea materialelor · rev. 2
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor · rev. 2
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului · rev. 2
- 4321 Lucrări de instalații electrice · rev. 2
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat · rev. 2
- 4329 Alte lucrări de instalații pentru construcții · rev. 2
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie · rev. 2
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri · rev. 2
- 4391 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții · rev. 2
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. · rev. 2
- 4520 Întreținerea și repararea autovehiculelor · rev. 2
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun · rev. 2
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat · rev. 2
- 4711 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun · rev. 2
- 4719 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare · rev. 2
- 4729 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate · rev. 2
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie, în magazine specializate · rev. 2
- 4779 Comerț cu amănuntul al bunurilor de ocazie vândute prin magazine · rev. 2
- 4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet · rev. 2
- 4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor · rev. 2
- 4920 Transporturi de marfă pe calea ferată · rev. 2
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri · rev. 2
- 4950 Transporturi prin conducte · rev. 2
- 5210 Depozitări · rev. 2
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre · rev. 2
- 5224 Manipulări · rev. 2
- 5229 Alte activități anexe transporturilor · rev. 2
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată · rev. 2
- 5590 Alte servicii de cazare · rev. 2
- 5610 Restaurante · rev. 2
- 5629 Alte servicii de alimentație n.c.a. · rev. 2
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor · rev. 2
- 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · rev. 2
- 6920 Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal · rev. 2
- 7010 Activități ale direcțiilor (centralelor), birourilor administrative centralizate · rev. 2
- 7022 Activități de consultanță pentru afaceri și management · rev. 2
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea · rev. 2
- 7120 Activități de testări și analize tehnice · rev. 2
- 7490 Alte activități profesionale, științifice și tehnice n.c.a. · rev. 2
- 7739 Activități de închiriere și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a. · rev. 2
- 8020 Activități de servicii privind sistemele de securizare · rev. 2
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor · rev. 2
- 8292 Activități de ambalare · rev. 2
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a. · rev. 2
- 9102 Activități ale muzeelor · rev. 2
- 9321 Bâlciuri și parcuri de distracții · rev. 2
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a. · rev. 2
- 9511 Repararea calculatoarelor și a echipamentelor periferice · rev. 2
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- nu
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 11.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- INREGISTRAT
Financiar
Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.
În 2025, cifra de afaceri netă a fost 392.913.235 lei (-13% față de 2024).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 301,6 mil. lei · 2025 392,9 mil. lei · maxim 2022 498,1 mil. lei · minim 2020 251,3 mil. lei.
Rezultat net (lei): 2015 15,8 mil. lei · 2025 66,9 mil. lei · maxim 2023 130,6 mil. lei · minim 2020 11,5 mil. lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 1.687 · 2025 1.277 · maxim 2015 1.687 · minim 2025 1.277.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | |||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 392.913.235 lei | 453.016.633 lei | 482.211.052 lei | 498.099.493 lei | 364.931.503 lei | 251.260.534 lei | 380.781.608 lei | 407.025.529 lei | 371.494.641 lei | 297.103.325 lei | 301.571.976 lei |
| Venituri totale | 547.538.634 lei | 514.874.821 lei | 548.520.995 lei | 518.074.575 lei | 387.385.274 lei | 309.730.347 lei | 419.637.553 lei | 441.208.839 lei | 395.909.000 lei | 319.060.069 lei | 323.599.849 lei |
| Cheltuieli totale | 467.579.705 lei | 382.640.824 lei | 391.092.950 lei | 373.581.732 lei | 315.538.532 lei | 292.217.450 lei | 332.532.892 lei | 345.513.453 lei | 289.581.618 lei | 274.575.129 lei | 294.047.084 lei |
| Rezultat | |||||||||||
| Profit net | 66.927.161 lei | 111.315.377 lei | 130.575.621 lei | 120.749.395 lei | 60.191.050 lei | 11.481.766 lei | 76.955.788 lei | 76.383.983 lei | 86.403.177 lei | 30.107.838 lei | 15.844.191 lei |
| Pierdere netă | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Rezultat net | 66.927.161 lei | 111.315.377 lei | 130.575.621 lei | 120.749.395 lei | 60.191.050 lei | 11.481.766 lei | 76.955.788 lei | 76.383.983 lei | 86.403.177 lei | 30.107.838 lei | 15.844.191 lei |
| Bilanț | |||||||||||
| Active totale | 689.968.793 lei | 736.945.882 lei | 758.177.235 lei | 741.764.213 lei | 617.180.734 lei | 543.344.912 lei | 497.009.948 lei | 545.241.189 lei | 530.538.734 lei | 449.129.342 lei | 410.195.381 lei |
| Datorii | 75.764.550 lei | 68.559.314 lei | 95.466.885 lei | 108.184.131 lei | 70.995.850 lei | 62.640.572 lei | 75.994.896 lei | 82.183.941 lei | 69.294.111 lei | 57.479.477 lei | 88.403.720 lei |
| Capitaluri proprii | 561.906.550 lei | 616.455.222 lei | 613.843.770 lei | 583.816.398 lei | 510.585.268 lei | 453.044.025 lei | 383.191.722 lei | 368.701.903 lei | 353.619.464 lei | 297.132.742 lei | 245.466.253 lei |
| Oameni | |||||||||||
| Număr mediu de salariați | 1.277 | 1.345 | 1.394 | 1.410 | 1.437 | 1.488 | 1.617 | 1.611 | 1.612 | 1.658 | 1.687 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Calitate procesuală
- Pârât: 43
- Contestator: 32
- Reclamant: 25
- Intimat Pârât: 16
- Intimat: 7
- Creditor: 6
- Intimat Reclamant: 5
- Recurent Reclamant: 5
- Altele: 23
Categorii de dosare
- Civil: 64
- Litigii de muncă: 33
- Litigii cu profesioniștii: 31
- Contencios administrativ: 22
- Insolvență: 8
- Penal: 3
- Asigurări sociale: 1
Stadii procesuale
- Fond: 113
- Apel: 34
- Recurs: 14
- Contestație în anulare (apel): 1
Dosare pe ani
- 2007: 1
- 2015: 1
- 2016: 1
- 2017: 1
- 2018: 32
- 2019: 3
- 2021: 2
- 2023: 18
- 2024: 28
- 2025: 39
- 2026: 36
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 162 dosare analizate.
Termene în următoarele 14 zile
17 dosare au termen în următoarele 14 zile; primele 5:
- 14 octombrie 2026 09:00 · 20491/299/2025 · Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI
- 14 octombrie 2026 10:00 · 34880/3/2025 · Tribunalul București
- 15 octombrie 2026 08:30 · 7165/299/2016* · Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI
- 15 octombrie 2026 10:00 · 19711/94/2023* · Tribunalul Ilfov
- 15 octombrie 2026 11:00 · 17709/3/2026 · Tribunalul București
Numărul se referă la dosarele analizate ale firmei. Din listele de ședințe ale instanțelor. Calculat la 14 octombrie 2026.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 1358/103/2016/a31 | Tribunalul Neamț | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 3483/3/2024* | Tribunalul București | Litigii cu profesioniștii | Fond | Pârât |
| 5379/193/2023 | Judecătoria Botoșani | Civil | Fond | Reclamant |
| 1590/268/2025 | Tribunalul Harghita | Litigii cu profesioniștii | Apel | Apelant Reclamant |
| 792/2/2026 | Curtea de Apel București | Contencios administrativ și fiscal | Fond | Pârât |
| 3399/299/2024 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Reclamant |
| 19711/94/2023 | Judecatoria BUFTEA | Civil | Fond | Reclamant |
| 2979/275/2023 | Judecătoria Panciu | Civil | Fond | Petent |
| 1012/96/2025 | Tribunalul Harghita | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 32345/299/2024 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Litigii cu profesioniștii | Fond | Pârât |
| 5379/193/2023/a1 | Judecătoria Botoșani | Civil | Fond | Reclamant |
| 19711/94/2023* | Tribunalul Ilfov | Litigii cu profesioniștii | Apel | Intimat Reclamant |
| 8684/4/2025 | Judecatoria SECTORUL 4 BUCURESTI | Civil | Fond | Terţ poprit |
| 21786/299/2023/a2 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Penal | Fond | Parte vătămată PERSOANĂ VĂTĂMATĂ |
| 34880/3/2025 | Tribunalul București | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 3399/299/2024/a1 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Reclamant |
| 20491/299/2025 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Contestator |
| 1877/3/2026 | Tribunalul București | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 29609/3/2025 | Tribunalul București | Litigii de muncă | Fond | Reclamant |
| 2553/241/2025 | Judecătoria Horezu | Litigii cu profesioniștii | Fond | Terţ poprit |
| 2716/102/2026 | Curtea de Apel Târgu Mureș | Contencios administrativ și fiscal | Recurs | Recurent Pârât |
| 3709/117/2025* | Tribunalul Cluj | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 1864/331/2017* | Judecătoria Vălenii de Munte | Civil | Fond | Reclamant |
| 1394/331/2017* | Judecătoria Vălenii de Munte | Civil | Fond | Reclamant |
| 1864/331/2017 | Tribunalul Prahova | Contencios administrativ și fiscal | Fond | Reclamant |
| 4182/105/2025 | Tribunalul Prahova | Litigii cu profesioniștii | Recurs | Recurent Reclamant |
| 1534/268/2026 | Judecatoria ODORHEIULSECUIESC | Civil | Fond | Reclamant |
| 980/90/2026 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 1126/90/2026 | Tribunalul Vâlcea | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 1788/268/2025 | Tribunalul Harghita | Contencios administrativ și fiscal | Apel | Intimat Petent |
| 766/90/2021 | Tribunalul Vâlcea | Civil | Fond | Pârât |
| 38692/3/2019** | Tribunalul Ilfov | Civil | Apel | Apelant Reclamant - Recurent |
| 38692/3/2019 | Judecatoria BUFTEA | Civil | Fond | Reclamant |
| 2773/268/2026 | Judecatoria ODORHEIULSECUIESC | Civil | Fond | Pârât |
| 3814/105/2026 | Tribunalul Prahova | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 929/105/2025 | Tribunalul Prahova | Litigii de muncă | Fond | Pârât |
| 45199/3/2025 | Curtea de Apel București | Litigii de muncă | Apel | Intimat |
| 2370/1/2021 | Curtea de Apel București | Contencios administrativ și fiscal | Fond | Reclamant Reclamant |
| 1843/281/2017 | Curtea de Apel Ploiești | Contencios administrativ și fiscal | Recurs | Recurent Reclamant |
| 15648/200/2020 | Curtea de Apel Ploiești | Litigii cu profesioniștii | Recurs | Intimat Reclamant |
| 3029/105/2024 | Curtea de Apel Ploiești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 25837/281/2018 | Curtea de Apel Ploiești | Litigii cu profesioniștii | Recurs | Recurent Reclamant |
| 759/105/2018* | Curtea de Apel Ploiești | Litigii cu profesioniștii | Recurs | Recurent Reclamant |
| 1029/42/2025 | Curtea de Apel Ploiești | Contencios administrativ și fiscal | Fond | Reclamant |
| 7165/299/2016* | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Pârât |
| 3650/288/2017** | Curtea de Apel Pitești | Civil | Recurs | Intimat Pârât |
| 1973/90/2022 | Curtea de Apel Pitești | Civil | Apel | Intimat Pârât |
| 493/46/2023 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Contestație în anulare (apel) | Intimat |
| 2445/90/2024 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Intimat Pârât |
| 900/90/2024 | Curtea de Apel Pitești | Litigii de muncă | Apel | Apelant Pârât |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare SOCIETATEA NAŢIONALĂ A SĂRII SA?
SOCIETATEA NAŢIONALĂ A SĂRII SA apare în 162 dosare publice la 29 instanțe; ultima activitate: 14 octombrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des SOCIETATEA NAŢIONALĂ A SĂRII SA?
Cel mai des la Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI (40), Curtea de Apel București (30) și Tribunalul București (29).
În ce calitate apare cel mai des SOCIETATEA NAŢIONALĂ A SĂRII SA?
Cel mai des ca pârât (43 din 162 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia civil (64 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă pârât, contestator, reclamant, intimat, creditor și recurent?
Pârât: persoana împotriva căreia s-a formulat o cerere de chemare în judecată. Contestator: persoana care a formulat o contestație. Reclamant: persoana care a formulat cererea de chemare în judecată. Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs). Creditor: persoana care are o creanță, adică dreptul de a cere o prestație de la altă persoană; în insolvență, cel care are o creanță asupra debitorului. Recurent: partea care a declarat recurs împotriva unei hotărâri.
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro. Datele acestei pagini au fost calculate la 14 octombrie 2026.