SEVACON IMPEX SRL — dosare în instanță
Numele SEVACON IMPEX SRL apare în 23 dosare publice la 6 instanțe; ultima activitate: 27 octombrie 2026.
- Dosare publice
- 23
- Instanțe
- 6
- Primul dosar
- 07 februarie 2023
- Ultima activitate
- 27 octombrie 2026
- Rol dominant
- Intimat — 7 din 23 dosare cu calitate cunoscută (30%)
Din registrul firmelor (CUI 12823221)
- CUI
- 12823221
- Denumire
- SEVACON IMPEX SRL
- Formă juridică
- societate cu răspundere limitată
- Număr de înmatriculare
- J|40|2865|2000
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 24.03.2000
- Sediu
- Intr. STRAULESTI, nr. 2D, et. P, București Sectorul 1, București
- Activități autorizate (CAEN)
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale · rev. 3
- 4661 Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor · rev. 3
- 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte · rev. 3
- 4663 Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții · rev. 3
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor · rev. 3
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare · rev. 3
Arată toate (11)
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor · rev. 3
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri · rev. 3
- 5210 Depozitări · rev. 3
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii · rev. 3
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · rev. 3
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- nu
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 30.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- TRANSFER(SOSIRE)
Financiar
Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.
În 2025, cifra de afaceri netă a fost 11.345.485 lei (-23% față de 2024).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 5 mil. lei · 2025 11,3 mil. lei · maxim 2022 17,7 mil. lei · minim 2015 5 mil. lei.
Rezultat net (lei): 2015 −429,6 mii lei · 2025 −311,9 mii lei · maxim 2021 1,5 mil. lei · minim 2015 −429,6 mii lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 31 · 2025 11 · maxim 2016 35 · minim 2020 5.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | |||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 11.345.485 lei | 14.792.171 lei | 16.645.555 lei | 17.741.908 lei | 17.634.304 lei | 14.860.564 lei | 11.732.341 lei | 10.404.120 lei | 8.189.803 lei | 6.321.599 lei | 5.029.892 lei |
| Venituri totale | 12.381.428 lei | 16.242.839 lei | 17.205.964 lei | 18.224.211 lei | 18.237.089 lei | 15.030.984 lei | 12.122.348 lei | 11.066.772 lei | 9.451.960 lei | 6.776.398 lei | 5.822.537 lei |
| Cheltuieli totale | 12.693.359 lei | 15.216.504 lei | 16.449.861 lei | 17.462.809 lei | 16.379.424 lei | 13.605.525 lei | 12.100.254 lei | 11.032.150 lei | 9.349.035 lei | 6.664.591 lei | 6.234.068 lei |
| Rezultat | |||||||||||
| Profit net | 0 lei | 847.676 lei | 612.368 lei | 646.334 lei | 1.524.112 lei | 1.190.706 lei | 12.482 lei | 27.981 lei | 81.445 lei | 88.312 lei | 0 lei |
| Pierdere netă | 311.931 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 429.576 lei |
| Rezultat net | -311.931 lei | 847.676 lei | 612.368 lei | 646.334 lei | 1.524.112 lei | 1.190.706 lei | 12.482 lei | 27.981 lei | 81.445 lei | 88.312 lei | -429.576 lei |
| Bilanț | |||||||||||
| Active totale | 9.741.722 lei | 10.445.638 lei | 9.716.137 lei | 9.474.640 lei | 9.343.063 lei | 7.752.040 lei | 6.589.241 lei | 4.715.432 lei | 4.503.146 lei | 2.989.071 lei | 2.503.052 lei |
| Datorii | 4.791.627 lei | 5.086.423 lei | 4.851.118 lei | 4.813.863 lei | 4.956.033 lei | 4.633.122 lei | 4.511.358 lei | 2.649.983 lei | 2.465.678 lei | 1.009.423 lei | 611.717 lei |
| Capitaluri proprii | 4.912.051 lei | 5.285.092 lei | 4.754.817 lei | 4.630.560 lei | 4.386.750 lei | 3.118.638 lei | 2.077.933 lei | 2.065.449 lei | 2.037.468 lei | 1.979.648 lei | 1.891.335 lei |
| Oameni | |||||||||||
| Număr mediu de salariați | 11 | 11 | 12 | 9 | 7 | 5 | 7 | 27 | 31 | 35 | 31 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Unde se judecă — 6 instanțe în 2 județe
Cele mai multe la Judecătoria Sectorului 1 (8 · 35%). Primele 3 instanțe adună 78%; celelalte 3 instanțe au între 1 și 2 dosare.
| Instanță | Județ | Grad | Dosare |
|---|---|---|---|
| Judecătoria Sectorului 1 | București | Judecătorie | 8 |
| Tribunalul București | București | Tribunal | 8 |
| Curtea de Apel București | București | Curte de apel | 2 |
| Judecătoria Sectorului 2 | București | Judecătorie | 2 |
| Judecătoria Sectorului 4 | București | Judecătorie | 2 |
| Judecătoria Cornetu | Ilfov | Judecătorie | 1 |
Calitate procesuală
- Intimat: 7
- Creditor: 4
- Parte civilă: 4
- Reclamant: 3
- Apelant: 2
- Intimat Reclamant: 1
- Pârât: 1
- Petent: 1
Categorii de dosare
- Civil: 8
- Litigii cu profesioniștii: 7
- Penal: 4
- Insolvență: 3
- Asigurări sociale: 1
Stadii procesuale
- Fond: 20
- Apel: 2
- Recurs: 1
Dosare pe ani
- 2023: 5
- 2024: 6
- 2025: 7
- 2026: 5
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 23 dosare analizate.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 424/1748/2024 | Judecătoria Cornetu | Litigii cu profesioniștii | Fond | Creditor |
| 26703/299/2023 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Litigii cu profesioniștii | Fond | Pârât |
| 26967/299/2023 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Litigii cu profesioniștii | Fond | Reclamant |
| 15971/300/2023 | Judecatoria SECTORUL 2 BUCURESTI | Litigii cu profesioniștii | Fond | Creditor |
| 5605/299/2023/a1 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Intimat |
| 15869/299/2024/a1 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Reclamant |
| 5605/299/2023/a2 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Intimat |
| 42467/3/2026/a1 | Tribunalul București | Penal | Fond | Parte civilă |
| 16058/4/2025 | Judecatoria SECTORUL 4 BUCURESTI | Civil | Fond | Intimat |
| 22169/4/2025 | Judecatoria SECTORUL 4 BUCURESTI | Civil | Fond | Intimat |
| 42467/3/2026 | Tribunalul București | Penal | Fond | Parte civilă |
| 10759/300/2020/a2 | Curtea de Apel București | Litigii cu profesioniștii | Recurs | Intimat Reclamant |
| 8100/3/2024 | Curtea de Apel București | Asigurări sociale | Apel | Apelant |
| 40359/3/2025 | Tribunalul București | Penal | Fond | Parte civilă |
| 40359/3/2025/a1 | Tribunalul București | Penal | Fond | Parte civilă |
| 10759/300/2020/a1 | Judecatoria SECTORUL 2 BUCURESTI | Litigii cu profesioniștii | Fond | Reclamant |
| 5605/299/2023/a3 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Intimat |
| 15869/299/2024 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Petent |
| 5605/299/2023 | Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI | Civil | Fond | Intimat |
| 22116/3/2026 | Tribunalul București | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 22116/3/2026/a1 | Tribunalul București | Insolvență / faliment | Fond | Intimat |
| 10759/300/2020 | Tribunalul București | Litigii cu profesioniștii | Apel | Apelant |
| 15004/3/2026 | Tribunalul București | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare SEVACON IMPEX SRL?
SEVACON IMPEX SRL apare în 23 dosare publice la 6 instanțe; ultima activitate: 27 octombrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des SEVACON IMPEX SRL?
Cel mai des la Judecatoria SECTORUL 1 BUCURESTI (8), Tribunalul București (8) și Curtea de Apel București (2).
În ce calitate apare cel mai des SEVACON IMPEX SRL?
Cel mai des ca intimat (7 din 23 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia civil (8 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă intimat, creditor, parte civilă, reclamant, apelant, pârât și petent?
Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs). Creditor: persoana care are o creanță, adică dreptul de a cere o prestație de la altă persoană; în insolvență, cel care are o creanță asupra debitorului. Parte civilă: în procesul penal, persoana care a suferit un prejudiciu prin infracțiune și cere repararea lui. Reclamant: persoana care a formulat cererea de chemare în judecată. Apelant: partea care a declarat apel împotriva unei hotărâri. Pârât: persoana împotriva căreia s-a formulat o cerere de chemare în judecată. Petent: persoana care a formulat o cerere sau o plângere adresată instanței.
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro. Datele acestei pagini au fost calculate la 05 noiembrie 2026.