METAREX SRL — dosare în instanță
Numele METAREX SRL apare în 28 dosare publice la 13 instanțe; ultima activitate: 30 octombrie 2026.
- Dosare publice
- 28
- Instanțe
- 13
- Primul dosar
- 28 ianuarie 2013
- Ultima activitate
- 30 octombrie 2026
- Rol dominant
- Creditor — 21 din 28 dosare cu calitate cunoscută (75%)
Din registrul firmelor (CUI 10741095)
- CUI
- 10741095
- Denumire
- METAREX SRL
- Formă juridică
- societate cu răspundere limitată
- Număr de înmatriculare
- J|40|6321|1998
- Stare în registru
- în funcțiune
- Data înmatriculării
- 29.06.1998
- Sediu
- Str. SĂCĂȘEL, nr. 24A, București Sectorul 4, București
- Activități autorizate (CAEN)
- 2016 Fabricarea materialelor plastice în forme primare · rev. 3
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile · rev. 3
- 3515 Comercializarea energiei electrice · rev. 3
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile · rev. 3
- 4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie · rev. 3
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții · rev. 3
Arată toate (22)
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a. · rev. 3
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse · rev. 3
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor · rev. 3
- 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice · rev. 3
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare · rev. 3
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice · rev. 3
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare · rev. 3
- 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor · rev. 3
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat · rev. 3
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor · rev. 3
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri · rev. 3
- 5210 Depozitări · rev. 3
- 5224 Manipulări · rev. 3
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · rev. 3
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a. · rev. 3
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport · rev. 3
Fiscal
- Plătitor de TVA
- da
- TVA la încasare
- nu
- Inactiv fiscal
- nu
- Verificat la ANAF
- 30.10.2026
- Stare la Ministerul Finanțelor
- INREGISTRAT
Financiar
Financiar · 2015–2025 · 11 bilanțuri · ultimul bilanț depus: 2025, față de 2024.
În 2025, cifra de afaceri netă a fost 49.701.185 lei (+16% față de 2024).
Cifră de afaceri netă (lei): 2015 18,2 mil. lei · 2025 49,7 mil. lei · maxim 2025 49,7 mil. lei · minim 2020 11,5 mil. lei.
Rezultat net (lei): 2015 1,5 mil. lei · 2025 2,9 mil. lei · maxim 2021 9,3 mil. lei · minim 2020 730,6 mii lei.
Număr mediu de salariați (persoane): 2015 17 · 2025 9 · maxim 2015 17 · minim 2025 9.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Activitate | |||||||||||
| Cifră de afaceri netă | 49.701.185 lei | 42.678.107 lei | 20.734.351 lei | 36.313.807 lei | 29.546.216 lei | 11.464.488 lei | 20.289.250 lei | 33.917.643 lei | 21.874.227 lei | 17.635.120 lei | 18.223.282 lei |
| Venituri totale | 50.149.477 lei | 43.265.650 lei | 22.487.828 lei | 38.324.054 lei | 30.116.576 lei | 11.665.650 lei | 20.492.276 lei | 34.077.788 lei | 21.906.437 lei | 17.651.590 lei | 18.287.127 lei |
| Cheltuieli totale | 46.720.509 lei | 39.118.024 lei | 18.214.540 lei | 30.278.829 lei | 19.426.268 lei | 10.815.616 lei | 18.310.143 lei | 29.972.607 lei | 20.251.936 lei | 15.728.340 lei | 16.553.703 lei |
| Rezultat | |||||||||||
| Profit net | 2.871.519 lei | 3.561.671 lei | 3.752.697 lei | 6.940.474 lei | 9.305.604 lei | 730.570 lei | 1.878.072 lei | 3.514.098 lei | 1.358.675 lei | 1.666.765 lei | 1.484.009 lei |
| Pierdere netă | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Rezultat net | 2.871.519 lei | 3.561.671 lei | 3.752.697 lei | 6.940.474 lei | 9.305.604 lei | 730.570 lei | 1.878.072 lei | 3.514.098 lei | 1.358.675 lei | 1.666.765 lei | 1.484.009 lei |
| Bilanț | |||||||||||
| Active totale | 34.957.705 lei | 32.010.506 lei | 22.170.789 lei | 23.538.216 lei | 22.541.744 lei | 9.429.669 lei | 14.048.295 lei | 15.700.365 lei | 11.057.265 lei | 9.787.028 lei | 7.680.833 lei |
| Datorii | 26.119.468 lei | 22.470.022 lei | 5.486.710 lei | 10.745.924 lei | 6.653.751 lei | 2.847.281 lei | 6.318.405 lei | 7.388.680 lei | 5.580.340 lei | 4.835.396 lei | 3.495.096 lei |
| Capitaluri proprii | 8.723.337 lei | 9.413.489 lei | 16.544.989 lei | 12.792.292 lei | 15.887.993 lei | 6.582.388 lei | 7.729.890 lei | 8.311.685 lei | 5.476.925 lei | 4.951.632 lei | 4.185.737 lei |
| Oameni | |||||||||||
| Număr mediu de salariați | 9 | 10 | 10 | 11 | 11 | 12 | 12 | 14 | 14 | 14 | 17 |
„fără bilanț” = nicio situație depusă pentru anul respectiv; „—” = nedeclarat sau nedefinit pentru tipul de raportare. Date istorice din situațiile financiare depuse. Sursa: Ministerul Finanțelor, data.gov.ro.
Unde se judecă — 13 instanțe în 10 județe
Cele mai multe la Tribunalul Vaslui (8 · 29%). Primele 3 instanțe adună 50%; celelalte 10 instanțe au între 1 și 2 dosare.
| Instanță | Județ | Grad | Dosare |
|---|---|---|---|
| Tribunalul Vaslui | Vaslui | Tribunal | 8 |
| Curtea de Apel Pitești | Argeș | Curte de apel | 3 |
| Tribunalul Comercial Argeș | Argeș | Tribunal | 3 |
| Judecătoria Galați | Galați | Judecătorie | 2 |
| Judecătoria Sectorului 4 | București | Judecătorie | 2 |
| Tribunalul București | București | Tribunal | 2 |
| Tribunalul Olt | Olt | Tribunal | 2 |
| Curtea de Apel Iași | Iași | Curte de apel | 1 |
| Judecătoria Botoșani | Botoșani | Judecătorie | 1 |
| Judecătoria Buzău | Buzău | Judecătorie | 1 |
| Judecătoria Oradea | Bihor | Judecătorie | 1 |
| Tribunalul Buzău | Buzău | Tribunal | 1 |
| Tribunalul Prahova | Prahova | Tribunal | 1 |
Calitate procesuală
- Creditor: 21
- Intimat Creditor: 3
- Intimat: 2
- Pârât: 1
- Reclamant: 1
Categorii de dosare
- Insolvență: 21
- Litigii cu profesioniștii: 5
- Civil: 2
Stadii procesuale
- Fond: 24
- Apel: 4
Dosare pe ani
- 2013: 1
- 2014: 1
- 2016: 1
- 2019: 1
- 2021: 1
- 2023: 4
- 2024: 11
- 2025: 3
- 2026: 5
Cifrele de mai sus sunt calculate din cele 28 dosare analizate.
Dosare recente
| Dosar | Instanță | Categorie | Stadiu | Calitate |
|---|---|---|---|---|
| 180/1259/2019/a3 | Tribunalul Comercial ARGES | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 180/1259/2019/a4 | Tribunalul Comercial ARGES | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 2285/104/2024 | Tribunalul Olt | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1320/89/2016/a26 | Curtea de Apel Iași | Insolvență / faliment | Apel | Intimat |
| 16882/233/2023 | Judecătoria Galați | Litigii cu profesioniștii | Fond | Creditor |
| 3496/233/2024 | Judecătoria Galați | Civil | Fond | Intimat |
| 10/200/2024 | Judecătoria Buzău | Litigii cu profesioniștii | Fond | Reclamant |
| 1320/89/2016/a19 | Tribunalul Vaslui | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1320/89/2016/a20 | Tribunalul Vaslui | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 180/1259/2019/a5 | Curtea de Apel Pitești | Insolvență / faliment | Apel | Intimat Creditor |
| 18055/3/2021 | Tribunalul București | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1320/89/2016 | Tribunalul Vaslui | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1320/89/2016/a22 | Tribunalul Vaslui | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1320/89/2016/a23 | Tribunalul Vaslui | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1320/89/2016/a23* | Tribunalul Vaslui | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1320/89/2016/a25 | Tribunalul Vaslui | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 29250/4/2023 | Judecatoria SECTORUL 4 BUCURESTI | Litigii cu profesioniștii | Fond | Creditor |
| 7044/271/2024 | Judecătoria Oradea | Litigii cu profesioniștii | Fond | Creditor |
| 6422/193/2024 | Judecătoria Botoșani | Litigii cu profesioniștii | Fond | Creditor |
| 180/1259/2019 | Tribunalul Comercial ARGES | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1706/104/2025 | Tribunalul Olt | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 1320/89/2016/a27 | Tribunalul Vaslui | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 180/1259/2019/a1 | Curtea de Apel Pitești | Insolvență / faliment | Apel | Intimat Creditor |
| 180/1259/2019/a2 | Curtea de Apel Pitești | Insolvență / faliment | Apel | Intimat Creditor |
| 7792/105/2014 | Tribunalul Prahova | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 264/3/2026 | Tribunalul București | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
| 14293/4/2026 | Judecatoria SECTORUL 4 BUCURESTI | Civil | Fond | Pârât |
| 663/114/2013 | Tribunalul Buzău | Insolvență / faliment | Fond | Creditor |
Pagina agregă dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică. Nu confirmă identitatea juridică (datele ECRIS nu conțin CUI). Sursa: portal.just.ro.
Întrebări frecvente
În câte dosare apare METAREX SRL?
METAREX SRL apare în 28 dosare publice la 13 instanțe; ultima activitate: 30 octombrie 2026.
La ce instanțe apare cel mai des METAREX SRL?
Cel mai des la Tribunalul Vaslui (8), Curtea de Apel Pitești (3) și Tribunalul Comercial ARGES (3).
În ce calitate apare cel mai des METAREX SRL?
Cel mai des ca creditor (21 din 28 dosare cu calitate cunoscută), în special în materia insolvență (21 dosare). Cifrele sunt calculate din dosarele analizate.
Ce înseamnă creditor, intimat, pârât și reclamant?
Creditor: persoana care are o creanță, adică dreptul de a cere o prestație de la altă persoană; în insolvență, cel care are o creanță asupra debitorului. Intimat: partea față de care s-a declarat o cale de atac (de exemplu apel sau recurs). Pârât: persoana împotriva căreia s-a formulat o cerere de chemare în judecată. Reclamant: persoana care a formulat cererea de chemare în judecată.
Confirmă această pagină că este firma pe care o căutați? De unde vin datele?
Nu. Pagina grupează dosarele publice în care apare acest nume de persoană juridică; datele din portalul instanțelor (ECRIS) nu conțin CUI, deci nu putem confirma identitatea juridică. Sursa: portal.just.ro.